Basit öğe kaydını göster

Şener, Kaplan
Kaya, Erol
2016-06-16T07:49:01Z
2016-06-16T07:49:01Z
2010-10-09
http://hdl.handle.net/20.500.11834/1252
Bu görüşme, Doç. Dr. Erol Kaya tarafından, Şehre Tanıklık Edenler: Erzincan'ın Sözlü Tarih Envanteri Projesi başlığı altında gerçekleştirilmiştir. Bu proje kapsamında yapılan görüşmelerin sayısı 58'dir.tr_TR
1929 yılında Erzincan’ın merkeze bağlı Işıkpınar köyünde doğan Kaplan Şener, görüşmeye kısaca doğduğu yeri anlatarak başlar. Eski adı Vasgirt olan köyün Cumhuriyet dönemindeki durumundan bahseder. Vasgirt’in sosyo ekonomik durumuna ve coğrafi şartlarına da değinerek bölgenin genelde gelir seviyesi yüksek kimselerle meskun olduğunu söyler ve Vasgirt Deresi’nin ıslahı için yapılanlara değinir. 1939 Depremi öncesindeki Erzincan’ı anlatıp Eski Erzincan’ı yeni kurulan şehre tercih ettiğini belirtir. Eğitim hayatını kısaca anlattıktan sonra ilde yaygın olan meslek gruplarından bahseder. Erzincan ilinin folklorik özelliklerine, halkın inançlarına ve ileri gelen kanaat önderlerine değinen Şener, son olarak Erzincan Üniversitesi’nden beklentilerini sıralamaktadır.
Erol Kayatr_TR
Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı
text/plain
turtr_TR
info:eu-repo/semantics/embargoedAccesstr_TR
Vasgirt (Erzincan, Türkiye)
Devlet Su İşleri (DSİ)
Demirel, Süleyman
1939 Erzincan Depremi
Eski Erzincan
Taş Mektep
Eğinli Lütfi Efendi
Kaplan Şener ile sözlü tarih görüşmesitr_TR
Görüşme
26.09.1929, Erzincan; T.C.; Erkektr_TR
Kaya, Erol. Şehre tanıklık edenler: Erzincan sözlü tarih çalışması. Erzincan: [y.y], 2012. (c. I-II).tr_TR


Bu öğenin dosyaları:

DosyalarBoyutBiçimGöster

Bu öğe ile ilişkili dosya yok.

Bu öğe aşağıdaki koleksiyon(lar)da görünmektedir.

Basit öğe kaydını göster

Bu veritabanı İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteklediği Sözlü Tarih Araştırmaları Veritabanı ve İstanbul’un Mekansal ve Kültürel Çeşitliliğine Yönelik Uygulama Örnekleri Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Bilim ve Sanat Vakfı’na ait olup İSTKA ve T.C. Kalkınma Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamaktadır.

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
Theme by 
@mire NV